Az internetes játszótér veszélyei. 1.rész.

Emlékszel még a játszóterek hangulatára? Hát persze! És már azt is tudod, mit jelent az internet és magabiztosan lépegetsz a virtuális valóságban? Szerintem, igen.

Régen, nagyon régen az emberek csak személyesen, szemtől szemben beszélgettek, később a gondolataikat papírra vetették és elküldték egymásnak. Nagyszüleid már tudták használni a telefont, szüleid pedig megismerkedtek az internettel. Az internettel, amely Neked már természetes, része a mindennapjaidnak, mint az evés, alvás, suli….

Te tudod a legjobban, hogy felsőben már Neked is kell egyedül közlekedned és mivel Apa és Anya nagyon félt, ezért már van telefonod is. A telefonod persze okos. Ha már okos, ott az internet, amelyet legfőképpen játékok letöltésére és persze beszélgetésekre használsz. Persze nem bonyolult és irtó jó dolog és már mindent „is” tudsz róla, de azért veszélyei is vannak.

Saját vagy kitalált beceneveken szoktál másokkal beszélgetni az interneten? Valószínűleg az utóbbi. De azt tudod-e, hogy Te kivel is beszélgetsz valójában?

Lássunk most egy olyan példát, aminek valós az alapja, megtörtént, nem is olyan régen!

Egy online játékban megismerkedsz „szuperalma2006”-al. Elmondja magáról, hogy 14 éves, nyolcadikos, aki pontosan azokat a játékokat kedveli, amiket Te is.  Nagyon szimpatikus Neked, és egyre többet beszélgettek a neten, majd kéri, hogy küldj magadról képet. Gondold végig, Te mit tennél?

Én azt javaslom NE küldj, ha küldesz is, csak egy visszafogott arcképre szavazok. Miért? Mert még nem ismered a másikat, nem tudod, mire kell neki a kép, mire akarja felhasználni. Ha már egyszer elküldted, soha többet nem tudod visszacsinálni. Ne feledd, ami kikerült az internetre, az az idők végezetéig ott is marad.

 

Egy kis kitérő!

Gondolom Te is használod a telefonod fényképező funkcióját.

Nem árt, ha tudod a fényképezésnek is vannak szabályai! Nem bonyolult:

  • Ha valaki nem akarja, ne fotózd le!
  • Ha megengedte, de utólag megbánta, töröld ki a képet!
  • Csak olyan képet készíts másról, amilyet magadról is engednél!
  • Másról, az engedélye nélkül, ne küldj tovább képet,
  • ne rakd ki nyilvános felületre,
  • és ne szerkeszd!

Oké, de folytassuk a történetünket. „szuperalma2006” pár hét múlva megkérdi: van-e kedved személyesen találkozni vele? Elmondja, hogy délután a szülei dolgoznak, és felugorhatnál hozzá, ahol nyugodtan tudnátok beszélgetni. Te mit tennél?

A történetünknek a valóságban nagyon csúnya vége lett…„szuperalma2006” nem 14 éves volt, sokkal több és amit tett, azért még most is börtönben ül!

Szóval, lehet virtuálisan ismerkedni, ami akár egy örök barátság alapja is lehet. DE az első, személyes találkozásnak fontos szabályai vannak!

  • Erről a szülőknek tudnia kell! Mondd el, mit szeretnél, kérj tanácsot!
  • Egyedül soha! Mindig valaki, lehetőleg felnőtt kísérjen el!
  • Csak nyilvános helyen találkozzatok, ahol nagy a forgalom!

Mindig ellenőrzött körülmények mellett történjen az első személyes találkozás!

Látod, milyen fontos tudni azt, hogy a virtuális térben nem tudod, ki van a másik oldalon, bármilyen név, adat, fénykép lehet FAKE (hamis), a személyes kontaktust semmi sem pótolja.

Miután az alapokkal tisztában vagyunk, nézzük, hogyan válhat egy gyanútlan „kocka” áldozattá vagy akár egy bűncselekmény elkövetőjévé?

A beszélgetések, chetelések, kommentelések alkalmával biztosan írtál már valamit, ami a másik félnek nem tetszett, negatív véleményt, indulatos kritikát, esetleg csúnya szavakat…Igen, ez része a kommunikációnknak, de fontos tudni, hol a határ, mi az, amit még lehet és mi az, ami esetleg a rendőrség figyelmét is felkeltheti!

Ok, lássuk a rosszfiúkat! Kezdjük a kispályás játékossal!

 

A TROLL.

Mitől troll a troll?

  • Nincs véleménye, csak kritizál.
  • Jelentéktelen dolgokon lovagol, kötekedik.
  • Személyeskedik.
  • Tengernyi ideje van, mindig kommentel.
  • Kiragadott félmondatok alapján vagdalkozik.
  • Nem vállalja önmagát, több álnéven is visszatérhet.
  • Élvezi a figyelmet, zavarja a csend.

Elmondhatjuk tehát, a troll egy olyan felhasználó, aki abban leli örömét, hogy random hozzászólásokat kiszemelve sértő posztokkal támadja az adott fórum, csoport tagjait, felrúgva ezzel az aktuális témát, a közösség egységét.

Ok, itt még nem nagy a gond, ez még belefér.

Jöjjön, aki már nem kispályás.

 

A ZAKLATÓ.

Az online zaklató céltudatosan kiszemeli az áldozatát, akit általában ismer és akinek szándékosan kárt, sérelmet akar okozni, ezért folyamatosan sakkban tartja, például bántó üzenetekkel vagy fényképekkel.

Feladat! Határozzuk meg mi is az a három fő különbség, ami megkülönbözteti a trolltól! Szerinted melyik a legfontosabb különbség?

Igen, fontos, hogy ismerjék egymást, nagyon fontos a károkozás szándéka, de talán legfontosabb a folyamatosság.

VIGYÁZZ!  Ha valakitől folyamatosan, napi, heti rendszerességgel kapsz olyan üzeneteket, képeket, kommenteket, amelyek Neked így vagy úgy, de nem jók és nem akarod, akkor sajnos zaklatás áldozata lettél.

Az internetes zaklatásnak vagy más néven cyberbullingnak sok formája lehet:

  • zaklatás
  • lejáratás
  • identitáslopás
  • kiközösítés
  • kibeszélés
  • becsapás
  • cyberstalking: fenyegető, megfélemlítő üzenetek
  • sexting: szexuális tartalmú képek küld

Mi bajod lehet, miért is veszélyes, ha áldozat vagy?

Mert jöhetnek: önértékelési gondok, magányosság, szorongás, düh, félelem, iskolakerülés, depresszió, betegségek, öngyilkossági gondolatok.

Hát, nem hangzik túl jól.

Miért is veszélyes, ha Te vagy a zaklató?

Ha még nem vagy 14 éves akkor jöhet a gyámhivatal, kikérdezik a szüleid, a tanáraid, megnézik hol laksz és felállítanak egy csomó szabályt. Ha elmúltál 14, akkor pedig könnyen az egyik rendőrségi kihallgató szobában találhatod magad…

 

 

DE MIT CSINÁLJAK???

Ha zaklatnak:

Ne válaszolj, ne reagálj!

Ne vágj vissza!

Mentsd el a bizonyítékot!

(Ha később feljelentést kívántok tenni, szükség lehet rá!)

Merj segítséget kérni! Szólj a szüleidnek, tanáraidnak!

Ha zaklatsz:

Gondolkozz és hagyd abba!!!

Ne feledd, a zaklatás bűncselekmény!

Ha úgy érzed, komolyabb segítségre van szükséged, ha szeretnél részletesebb információt kapni jogi lehetőségeidről, mindenféleképpen keress fel szakértő jogászt, a témakörben jártas ügyvédet. Miért?

Például, hogy elmondja, alapesetben az áldozatnak a zaklatást követő 30 napon belül kell feljelentést tennie, vagy, hogy lehetőség van arra, hogy a nyomozás során a hatóság ne a feljelentőt keresse közvetlenül, hanem jogi képviselőjét.

dr. Müller Csaba ügyvéd, büntetőjogász