„…amikor találkoztunk, láttam rajtad az előző napok történéseit. Láttam a feldagadt szád, és láttam a szemed alatti karikákat. Kérdeztem, hogy mi történt, mire Te csak annyit feleltél: …semmi  különös

Mi a különös? … egy elcsattanó pofon biztosan nem lehet „semmi különös”. Az erőszak…, az BŰN! Erőszak a négy fal között, a családon belül. De, mert láttam a nyomait, most már rám is tartozik. Úgy érzem, felelős vagyok a sorsodért!

Megütni Téged senkinek sincs joga! Annak sem, akinek gyerekeket szültél, aki családfenntartónak mondja magát, és akivel éveket éltél le viszonylagos boldogságban.

Igen, a boldogság viszonylagos, a Tiéd is, az enyém is az. Ahány család, annyiféle kapcsolat, annyiféle oldás és kötés.

Nem! Erősnek kell lenned! Erősnek kell lenned magadért, a gyermekeidért.

Tudd, hogy van segítség! El kellett hinned, hogy meg tudod csinálni, újra tudod kezdeni az életet, szenvedés, erőszak és félelem nélkül.

Tedd meg! ÉRTE! ÉRTED?!

Üdvüzlettel:

E g y    s o r s t á r s a d”

 

Tudtad-e?

A fejlett országokban a családok közel 50%-a elszenvedi a kapcsolati, azaz a családon belüli erőszak valamely formáját. Az elszenvedők közel 20%-ánál pedig közvetlen vagy közvetett egészségügyi problémákat okoz az    erőszak!

Ez a következmény Magyarországon akár 1 millió állampolgárt is érinthet évente!

Egy kis lépés. 

Segítünk megtenni az első, nagyon apró lépést annak irányában, hogy az elviselhetetlen dolgok jobbra forduljanak. Nagyon apró, de talán a legfontosabb.

Tudd meg, hogy minek van jogi következménye! Tudd, hogy mit nem vagy köteles eltűrni!

Ez egy TABU. Senki nem akar beszélni róla. Az erőszaktevő és az elszenvedő is titkolja. A család nem szól bele, a szomszédok elfordítják a fejüket. A rendőrség tehetetlen, feljelentés hiányában.

A változtatás lehetősége az elszenvedő kezében van. Neki, Neked kell megtenni az első lépést. Ismerd fel, hogy baj van, mert abból könnyen katasztrófa is lehet.

Pár éve a törvényalkotó új bűncselekményt emelt a törvénykönyvbe. 

 

Ez a KAPCSOLATI ERŐSZAK.

 

Ennek a lényege, hogy külön figyelem irányuljon a hozzátartozók és egy háztartásban élők közötti konfliktus helyzetekre, így próbálva védeni a szenvedő felet. Védeni oly módon, hogy általánosságban megjelöli azokat a cselekményeket, amelyek büntetendők, ha az egy családban, együttélés során, közös háztartásban élők között történnek vagy történtek.

De mit jelent ez a hétköznapokban?!

Nézzük tehát, mi az, amit LEHET és még bűncselekmény:

vitatkozni, indulatosan veszekedni, akár egymással kiabálni…,

de nem lehet:

a másikat az emberi méltóságában súlyosan megsérteni, megalázni, vele szemben erőszakos magatartást tanúsítani, a vita hevében megütni, neki bármilyen testi, LELKI sérülést vagy fizikai fájdalmat okozni,

mert ezek, adott esetben bűncselekménynek minősülhetnek!

Nézzük tovább, hasonlóképpen….Lehet:

a másiknak udvarolni, hívogatni, üzeneteket küldözgetni, szenvedélyesen nyomulni, esetleg számonkérni…,

de nem lehet:

az akarata ellenére, önkényesen beavatkozni a másik magánéletébe, őt rendszeresen háborgatni, zaklatni, udvarlásnak álcázva teljes kontrollt kialakítani, féltésből a szabadságjogokat korlátozni.

Lehet:

a közös kasszáról vitatkozni, felesleges dolgokra költeni, zsebpénzt megvonni…,

de nem lehet:

a közös vagyonba tartozó anyagi javakat a másik elől elvonni, a másikat súlyos nélkülözésnek kitenni, anyagilag zsarolni.

Lehet:

a vita hevében elmenni otthonról, akár a másik orra előtt becsapni az ajtót…,

de nem lehet:

a másikat személyi szabadságától megfosztani, valahová bezárni, szabad mozgáshoz való jogát korlátozni.

Lehet:

a vita hevében elmondani, hogy mit szeretnénk, mit tegyen a másik…,

de nem lehet:

a másikat erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszeríteni, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön.

Lehet:

elmondani a véleményünket a másik fél szexuális hozzáállásáról, hogy mit szeretnénk, mit tegyen a másik, mit ne tegyen…,

de nem lehet:

a másikat szexuális cselekményre vagy annak eltűrésére kényszeríteni, ennek érdekében erőszakot alkalmazni, őt ezzel megfenyegetni.

Tudta-e?

Magyarországon 1997. évig a házastársak között történt szexuális erőszak nem számított bűncselekménynek, a törvényalkotó szerint csak házasságon kívül valósulhatott meg az erőszakos közösülés bűntette. Nagyon fontos tudni, hogy már természetesen annak számít. Egy házasságban a másik fél nem szexuális tárgy, mondhat nemet és azt el kell fogadni!

És ami talán a legfontosabb:

lehet:

a gyerek elött vitatkozni, néha kiabálni…,

de nem lehet:

semmi olyan dolgot csinálni, ami veszélyezteti a kiskorú testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődését. (Ennek a részletes ismertetése egy külön blog témája.)

 

Fontos tudni, hogy a kapcsolati erőszak bűncselekménye általában akkor valósul meg, ha a bántalmazások rendszeresek, azaz nem egy alkalmasak vagy az alkalmak között nem telik el hosszabb idő. A bűnösséget azonban már két elkövetés esetében is megállapítható, hiszen rendszeresnek minősül ugyanazon elszenvedő sérelmére, egy egyszer megvalósított testi sértés és egy tettleges becsületsértés egymást követő elkövetése is!

De az egy alkalmat sem szabad hagyni, mert

  • egy pofon is lehet…………………………………..testi sértés vétsége,
  • egy pár órás „szobafogság”….személyi szabadság megsértése,
  • hogy valamit eltűrj, amit nem akarsz………………….kényszerítés,
  • egy nem akart szexuális aktus…………….szexuális kényszerítés,
  • nem kívánt hívások, üzenetek…………………………………zaklatás,
  • a gyerek előtt elcsattanó pofon………….kiskorú veszélyeztetése.

Mit tehet?

Beszélni kell róla!

Mondja el rokonának, bizalmasának a sérelmeit, kérjen segítséget, támogatást.

nane.hubantalmazas.husegelyszervezet.hu/veddeszrepatent.org.hu

 

Ha úgy érzi, komolyabb segítségre van szüksége, ha szeretne részletesebb információt kapni jogi lehetőségeiről, mindenféleképpen keressen fel szakértő jogászt, a témakörben jártas ügyvédet. Miért?

Például, hogy elmondja, alapesetben az áldozatnak a bántalmazást követő 30 napon belül kell feljelentést tennie, vagy, hogy lehetőség van arra, hogy a nyomozás során a hatóság ne a feljelentőt keresse közvetlenül, hanem jogi képviselőjét.

dr. Müller Csaba ügyvéd, büntetőjogász